Specjaliści w zakresie projektowania i pozycjonowania stron internetowych mogą trafić na takie pojęcia jak User Interface (UI) oraz User Experience (UX). Polskie odpowiedniki tych pojęć to interfejs użytkownika i doświadczenie użytkownika. Już ta różnica w nazewnictwie może sugerować, czym one się różnią, jednak wciąż wielu użytkowników zamiennie je stosuje, co jest błędem logicznym. Na czym polega podstawowa różnica między UI i UX?

UI – co to?

W przypadku User Interface mówimy o zestawie narzędzi i środków, dzięki którym doprowadza się do interakcji między użytkownikiem, a wybranym systemem komputerowym. Przede wszystkim chodzi o oprogramowanie oraz urządzenia wejścia. Specjalista w zakresie UI Design odpowiada za stworzenie wygodnego i estetycznego interfejsu. Jego praca opiera się przede wszystkim na działaniach cyfrowych. W ramach UI odpowiada się za zebranie takich danych jak: zawartość strony (w tym materiały multimedialne i treści pisane), informacje o produkcie i jego rozwoju, układ strony ustalony na podstawie badań oraz przeniesienie ich na atrakcyjny dla użytkowników i elastyczny interfejs. 

Zakres pracy UI Designera oraz specyfika tego pojęcia sprawiają, że na co dzień współpracuje on ze specjalistami, którzy odpowiadają za UX Design. Zadaniem UI jest stworzenie estetycznej i praktycznej warstwy wizualnej interfejsu witryny. UI to stworzenie formy graficznej produktu (np. witryny). W trakcie prac pod uwagę brane są takie aspekty jak znajomość typografii, psychologii kolorów oraz kompozycji layoutów. Całość ma stworzyć atrakcyjny wizualnie i działający na odbiorców przekaz, a możliwe jest to dzięki umiejętnemu opakowaniu danych dostarczanych przez specjalistów UX. 

UX – co to?

Mianem UX nazywa się doświadczenie użytkownika na każdym etapie kontaktu z naszą marką. W przypadku stron internetowych bardzo ważne jest projektowanie doświadczeń użytkownika (UX Design). Polega to na tworzeniu czytelnego procesu, którego zadaniem jest doprowadzenie do jak największego zadowolenia użytkownika na etapie korzystania z naszego produktu lub nawigowania po naszej stronie internetowej. Im doznania będą przyjemniejsze, a obsługa bardziej intuicyjna, tym większe zadowolenie konsumenta. Przekłada się to bezpośrednio na renomę marki oraz wskaźniki sprzedażowe. 

UX Design ma duży wpływ na pozycjonowanie stron internetowych, niezależnie od tego czy jest to pozycjonowanie zagraniczne czy lokalne. Im strona lepiej zaprojektowana pod względem UX, tym wyższe wskaźniki punktowe otrzymuje od robotów Google. Przekłada się to na lepszą pozycję witryny w organicznych wynikach wyszukiwania wybranych haseł. Im wyższa pozycja, tym więcej odwiedzin na stronie, co przy odpowiednio zaprojektowanym procesie wpływa na większą konwersję i wzrosty biznesów prowadzonych w przestrzeni online oraz stacjonarnej. 

Przygotowanie UX Design opiera się na analizie: konkurencji, zachowania klienta, obecnej struktury strony i produktu, weryfikacji strategii oraz rozwoju contentu. Zebranie dużej ilości danych podczas audytu UX pomaga w wysnuciu odpowiednich wniosków i wprowadzeniu zmian, które wpłyną korzystnie na doświadczenia klientów w kontakcie z marką. 

UX i UI – różnice

Różnica pomiędzy nimi jest dość znacząca. Działania z zakresu UX to przede wszystkim zbieranie danych i dobra analiza tego, jakie zmiany na stronie internetowej mogą przyczynić się do zwiększenia jej atrakcyjności i zadowolenia klientów. Im wyższy wskaźnik UX witryny, tym jej lepsze pozycjonowanie w sieci. Na podstawie badań powstają określone prototypy układu strony internetowej oraz sposoby przekazywania informacji odbiorcom. Gdy to już powstanie, to do pracy może wkroczyć specjalista w zakresie UI. 

User Interface to przede wszystkim projektowanie warstwy wizualnej tego, co udało się uzyskać z badań UX. To podstawowa różnica pomiędzy tymi pojęciami. Specjaliści UX dbają o odpowiednie doświadczenie konsumentów i dostarczenie im tego, czego potrzebują, a specjaliści UI mają za zadanie opakować to w atrakcyjny wizualnie i skuteczny psychologicznie layout. 

To podstawowa różnica pomiędzy pojęciami UX i UI, dlatego nie powinno się ich stosować zamiennie. Połączenie UX i UI to optymalne rozwiązanie w zakresie zwiększenia efektywności prowadzonego biznesu oraz poprawienia pozycji strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. 

Zdjęcie główne: fauxels/pexels.com

Autor